Sobota 20. dubna 2024
Svátek má Marcela
Svátek má koník Gera
Svátek má pejsek Bohouš

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Endurace (vytrvalostní ježdění)



Dálkové, vytrvalostní, endurační nebo také distanční jízdy dnes patří k nejrychleji se rozvíjejícím odvětvím jezdeckého sportu a to z jednoho prostého a snadno pochopitelného důvodu: na tom nejjednodušším, nesoutěžním stupni rekreační jezdec nepotřebuje pro koně ani pro sebe vlastně nic, aby se mohl vydat na pěknou, nesoutěžní prodlouženou vyjížďku. Na vrcholové úrovni je však i distanční ježdění sportem se vším všudy, s přesnými pravidly a vysokými požadavky na fyzické i mentální schopnosti. Vyžaduje pečlivý trénink jak od jezdce tak i od koně.

Dálkové jízdy v USA

Podobně jako mnoho jiných jezdeckých závodů mají i dálkové jízdy svůj původ v armádě. V současné době mají nejvíce následovníků v USA, kde byla americká kavalerie prvním organizátorem takových jízd nehostinným terénem, aby vyzkoušela schopnosti a vytrvalost koní i jejich jezdců

Ve Spojených státech se pod pojmem "terénní jízda" skrývají tři kategorie:

Mezinárodní závody

Tevis Cup

Tom Quilty Ride

Golden Horseshoe Ride

Kondice a veterinární kontroly

Na trati každé vytrvalostní jízdy jsou zastávky, kde se koně musejí podrobit veterinární kontrole. Sledování fyzické kondice koní a jejich pravidelné kontroly jsou nejdůležitějším kritériem těchto soutěží. Veterináři při každé kontrole monitorují puls, dechovou frekvenci, teplotu, dehydrataci a příznaky schvácení kopyt. jejich pozornosti neujdou ani drobná poranění nebo otlaky od postrojů. Na každé zastávce je jak kůň, tak jezdec obsloužen podpůrným týmem. Český sport je v současné době na hony vzdálen závodům, pořádaných na konci 19.století jízdními oddíly rakousko-uherské armády, jejich záměrem mělo být zvýšení standardů koní, ale ve kterých koně často uhnali až k smrti.

Tělesná kondice jezdce je při dálkových jízdách stejně důležitá jako kondice koně, protože nesprávné držení těla v sedle může být příčinou úporných bolestí zad. Oba, jezdec i kůň, si musejí přivykat na dlouhé časové úseky, kdy budou odkázáni jen jeden na druhého, a musejí se naučit udržovat v takových případech pozornost a ostražitost, zvláště v nepřehledném terénu.

Sportovní sdružení

V současné době existuje na světě celá řada sportovních sdružení zabývajících se dálkovými jízdami. Nejvíce jich je v USA a v Austrálii. Na Britských ostrovech působí mezinárodní British Endurace Riding Sport, která je součástí European Long Distance Riding Conference. Šampionáty družstev i jednotlivců se pořádají na evropské i světové úrovni. Uvažuje se i o možnosti zařadit v budoucnosti distanční jízdy na program olympijských her.

Fantastický výlet

Pravděpodobně nejdelší nesoutěžní dálkovou jízdou je 16 000 km (10 000 mil) dlouhý výlet, který podnikl švýcarský ředitel školy, profesor Aimé Tschiffely, se svými dvěma jihoamerickými crioly, skewbaldem jménem Mancha a plavákem jménem Gato. vyjel v roce 1925 z Buenos Aires v Argentině a za dva a půl roku dorazil do Washingtonu, aniž by jeho koně byli jediný den nemocní nebo postižení schvácením kopyt. V době, kdy dorazil k cíli, jim bylo oběma deset let.


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |