Úterý 28. května 2024
Svátek má Vilém
Svátek má koník Lery
Svátek má pejsek Dixi

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Holandský teplokrevníkJako plemeno byl uznán v roce 1960. Cílem bylo vyšlechtit ideálního soutěžního koně, který by vynikal kvalitními schopnostmi a zároveň byl také výborným jezdeckým koněm. Základem šlechtění se staly gelderlanderské a groningenské klisny, které byli kříženy s lehčími plemeny, a tak bylo vytvořeno několik chovných linií, které pocházely přísnou kontrolou a zkouškami. Takto vzniklí "sportovní koně" neměli ještě žádné soutěžní ambice a byli podobní anglo-arabům. Na vznik holandského teplokrevníka měli však vliv spíše těžší linie. V roce 1980 bylo do chovu přidáno sedm lipicánů, kteří měli přispět k vytvoření typu vhodného pro vozatajské soutěže.

Použití

Holandský teplokrevník je silný, všestranné použitelný kůň s vynikajícím krokem. Může se uplatnit v drezuře, skokových soutěžích, military, vozatajských soutěžích i při vylepšování chovu "sportovních" koní.

Vzhled

Na první pohled působí holandský teplokrevník dojmem síly a vyváženosti, ačkoli někdy může mít příliš dlouhý hřbet či nevzhlednou hlavu. Má silné tělo, mohutnou záď, masivní kostru a pevná zdravá kopyta. Převládajícím zbarvením je hnědák nebo tmavý hnědák, ale přípustné, u když nežádoucí, jsou i ostatní čisté barvy.

Charakteristika

Holandský teplokrevník má vyrovnaný temperament, přímý, pružný krok a poddajnou pracovitou povahu. Poměrně brzy - ve čtyřech až pěti letech - dospívá. Pro zvýšení rychlosti a vytrvalosti, zejména pro military, se často kříži s anglickým plnokrevníkem.

Výška

1,63 m (16 pěstí) a více


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |