Úterý 28. května 2024
Svátek má Vilém
Svátek má koník Lery
Svátek má pejsek Dixi

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Americký klusákPůvodním zakladatelem chovu pravděpodobně nejlepšího klusáckého plemene na světě byl hřebec anglického plnokrevníka Messenger, dovezený z USA v roce 1788, který byl zkřížen s importovanými holandskými klusáky, aby se získali koně s výraznou schopností klusat. Chov ovlivnili i kanadští mimochodníci. Nejvýznamnějším chovným hřebcem byl Hambletonian 10, který se narodil v roce 1849. Většina dnes žijících amerických klusáků má v rodokmenu některého z jeho čtyř synů. V roce 1879 sepro plemeno začal používat název standardbred, protože bylo rozhodnuto,že do plemenné knihy může být zapsán jen kůň, který dosáhne na jednu míli předepsaného času (původně 3 minuty, dnes 2 minuty 30 vteřin u normálních klusáků a 2 minuty 25 vteřin u mimochodníků). K vylepšení výkonu amerických klusáků bylo použito i krve berberů a morganů.

Použití

Standardbred se chová hlavně pro klusácké dostihy oblíbené v Kanadě, USA, východní Evropě a Austrálii. Využívá se také ke zlepšování vlastností jiných klusáckých plemen používaných pro dostihy. Chová se ve velkém množství v USA a na Portotiku.

Vzhled

Standardbred má hrubší, plochou hlavu, dlouhý krk a dlouhé tělo. Má hluboký hrudník a neobyčejně mohutnou plec. Také záď je velice silně stavěná a mohutně osvalená a kříž je výše než kohoutek. Nohy jsou svalnaté a "ocelově" pevné, s velmi dobře vyvinutými klouby a pevnými kopyty. Americký klusák je nejčastěji hnědák, tmavý hnědák nebo vraník.

Charakteristika

Americký klusák se proslavil především svou rychlostí, odvahou a tvrdostí. Má velice příjemný, dlouhý a vydatný chod. Někteří američtí klusáci jsou mimochodníci, kteří jsou rychlejší než klusáci používající diagonální chod.

Výška

1,57-1,63 m (15,2-16 pěstí)


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |