Sobota 23. listopadu 2024
Svátek má Klement
Svátek má koník Ket
Svátek má pejsek Woody
25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.
Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek
V dobách, kdy byli kočáry a bryčky běžným dopravním prostředkem, pořádali příslušníci zámožných vrstev mezi sebou často závody. Kupříkladu v roce 1750 se v Newmarketu vsadili dva šlechtici o obrovskou částku 1000 liber, zda koňské spřežení překoná vzdálenost 30 km (19 mil) za dobu kratší než jedna hodina. Čtyřspřeží anglických plnokrevníků, které k závodu použili, mělo v cíli ještě sedm minut k dobru.
V současné době je vozatajský sport omezen na oficiální soutěže: třídenní soutěže spřežení naplňují bohatě sportovní poslání a concours d'élégance pak vyhoví smysli pro krásu. První mezinárodní závody byly uspořádány teprve v roce 1970 ve Švýcarsku, hlavně díky iniciativě prezidenta Mezinárodní jezdecké federace, prince Filipa, vévody z Edinburgu.
Třídenní soutěže, kterých se mohouhou zúčastnit jednospřeží, tandemy, páry nebo čtyřspřeží koní či poníků, jsou pořádány podle vzoru military a podobně jako tyto soutěže mají za úkol vyzkoušet všestrannou způsobilost koní. Obdobným způsobem jsou také rozděleny na části A,B a C.
V části A předvádějí spřežení drezurní výcvik v aréně, která je velikostí přizpůsobena typu spřežení. Body jsou udělovány za přesnost provedení předepsaných figur, vozatajskou dovednost, pravidelnost chodů, poslušnost a celkový dojem z koní, jezdců i spolujezdců.
Část B tvoří namáhavý maraton. Čtyřspřeží, tvořící elitní skupinu, musejí překonat trať dlouhou 27 km (17 mil) vedenou rozmanitým terénem, vyžadujícím střídat různé chody během dvou hodin jízdy. Závěrečná trať dlouhá 10 km (6 mil) je nejobtížnější. Vozataj musí zdolat osm překážek nebo obtížných míst (často je mezi nimi brod), které prověří jeho umění i poslušnost a připravenost spřežení.
V závěrečné části C, překážkové jízdě, musejí projíždět po dráze vyznačené kužely postavenými ve dvojicích tak, aby neshodily malé míčky položené na vrcholu každého z kuželů. Penalizováno je najetí do kuželu, shození míčku a nedodržení časového limitu vymezeného k jízdě. Součet bodů za jednotlivé úseky soutěže pak dává celkový výsledek.
Koně, kteří se v těchto soutěžích používají, patří většinou k těžším plemenům evropských teplokrevníků, jako jsou holštýnští, oldeburští či gelderlanderští koně. Oblíbení jsou i clevelandští hnědáci nebo silní a aktivní welští kobové. Nutno podotknout, že ani na mezinárodní vozatajské scéně se neztrácejí naši starokladrubští koně, chlumcké isabely či koně lipičtí.
Závody spřežení jsou obvykle sportem bohatých, proto se jako přístupnější ukazují závody dvojspřeží koníků v lehké čtyřkolové zápřeži, které se běhají na čas v aréně s malými překážkami.
Třída soutěží soukromých spřežení neboli concours d'élégance se objevuje na hipologických slavnostech či vozatajských soutěžích. Nádherně upravení koně s nápadně vysokým chodem a krásným držením těla, jako má např. hackey, který se v těchto soutěžích často používá, nablýskané elegantní faetony, karety či gigy. Ke konci 19.století byly tyto přehlídky elegance běžně k vidění po dvou stranách Atlantského oceánu téměř před každou koňskou show.
© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |