Neděle 25. února 2024
Svátek má Liliana
Svátek má koník Etna
Svátek má pejsek Brix

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Starokladrudský kůňStarokladrudský kůň je jediným národním plemenem, jehož původ sahá až k počátkům novověku. Jeho základem se stali španělští a neapolští hřebci dovezeni císařem Rudolfem II. do nově založeného hřebčína v Kladrubech nad Labem v roce 1579. Těmi kryli místní klisny, a tak vznikl mohutný kůň určený k tahu císařského spřežení. Od počátku 17. století byla vedena plemenná kniha, ve které bylo zaznamenáno více než 1000 koní. Někteří z nich měli údajně výšku v kohoutku 2 m. V současné době jsou kladrubští koně menší, ale stále impozantní koně, kteří pokračují ve slavné tradici. V Kladrubech se chovají také angloarabští koně kmene Gidran, různé kmeny polokrevníků i angličtí plnokrevníci.

Použití

Starokladrubští koně jsou vynikající karosiéři známí po celé Evropě. Zúčastňují se také vozatajských soutěží, kde se proslavili hlavně jako čtyřspřeží, ale často se představují i v zápřahu pěti nebo deseti párů. Stále stoupá i obliba jejich jízdy pod sedlem.

Vzhled

Starokladrubský kůň je vysoký, silný, impozantního vzhledu, poněkud podobný lipicánům a andalusanům. Hlava má výrazná klabonos, což připomíná jeho španělský původ. Kladrubák ji nese vyskoko na svalnatém krku s hřebenem. Hřbet má starokladrubský kůň delší a měkčí, silná záď je rovná nebo mírně skloněná. Silné nohy mají krátké spěnky a tvrdá, dobře tvarovaná kopyta. V Kladrubech se chová stádo starokladrubských běloušů (hříbata se rodí černá), ve Slatiňanech kladrubští vraníci.

Charakteristika

Starokladrubský kůň je svojí silou a vyrovnaným temperamentem předurčen pro práci ve spřežení. Má vznosný, reprezentativní chod s vysokou akcí. Vzhledem k velikosti těchto koní je spřežení kladrubáků -ať již běloušů nebo vraníků- vždy velice impozantní. Starokladrubští koně byli prohlášeni za českou národní památku.

Výška

Starokladrudský kůň měří 1, 68 m- 1, 73m.


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |