Neděle 15. září 2024
Svátek má Jolana
Svátek má koník Nelson
Svátek má pejsek Dona
25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.
Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek
Překážkové dostihy jsou často nazývány chudšími příbuznými dostihů rovinových, a co se týče peněz, je to skutečně pravda. Vypisované prémie za dostih tu nedosahují zdaleka takové výše jako u rovinových dostihů, a také chovná cena koní je většinou nulová, protože velkou část závodních koní tu tvoří valaši. Avšak zatímco rovinové dostihy jsou větším průmyslem, překážkové dostihy zůstávají větším sportem. V různých podobách se rozšířily po celém světě, ale jejich kolébkou je Velká Británie a Irsko.
V dnešní době jsou pod pojmem steeplechase míněny závody přes "přírodní" překážky, na rozdíl od závodů přes proutěnky. V Británii a Irsku se překážky zhotovují z pevně svázaných březových větví vysokých 1,37 m (4 ft 6 in), postavených tak, aby vytvářely šikmou stěnu., podpíranou při zemi vodorovným pažením. Na každé závodní dráze bývají dvě nebo tři překážky, nazývané otevřený příkop, před kterým je mělká prohlubeň. Kromě nich je na dráze ještě nepovinný vodní příkop . nízká proutěná překážka, před kterou je mělká protáhlá prohlubeň naplněná vodou. Přenosné proutěnky jsou menší, složené z dílů, které se při silnějším nárazu sklopí na plocho.
V Británii a v Irsku jsou překážky na většině závodišť téměř stejné, různorodost spočívá spíše v rozmanitosti terénu. V Cheltenhamu se každoročně v březnu jedou první překážkové závody světové sezóny, jejichž vyvrcholením je Zlatý pohár a Překážkový šampionát. Dráha je zvlněná končí finišem do prudkého stoupání a klade značné nároky na vytrvalost. Kemptonská dráha je rovná a vyžaduje spíše obratnější a ostřejší koně, zatímco Sandown se vyznačuje několika překážkami umístěnými v nezvyklých vzdálenostech.
V Evropě jsou používány rozmanitější překážky. jedním z nejvýznamnějších závodišť je Auteuil u Paříže ve Francii kde jsou vedle obvyklých překážek také vysoké živé ploty (bulfinch), překážky s odskokem i dopadem do vody, příkopy s dvojbradlím či zídky s gumovým vrcholem. Proutěnky ve Francii jsou zmenšeným vydáním anglických překážek pro steeplechase. V Británii a Irsku jsou překážkové dostihy - někdy nazývané také honební, jako reminiscence na jejich vznik - příležitostí především pro amatérské jezdce. Stávají se profesionálním, divácky zajímavým sportem, který poskytuje množství příležitostí pro sázení. V Británii je 39 závodišť pro překážkové dostihy, nejsevernější je v Perthu, nejjižnější v New Abbotu a dalších 26 je na území Irska. Dříve bývaly překážkové dostihy výhradně zimní záležitostí, ale v současnosti se pořádají celoročně, ačkoli kvalitní koně se obvykle objevují až pozdě na podzim.
Prestižní cenou pro překážkáře je Cheltenhamský Zlatý pohár, který se poprvé běžel v roce 1924. jeho prvním vítězem byl Red Splash, třikrát zvítězil jedinečný Arkle (1964-1966) a pětkrát Golden Miller (1932-1936). Golden Miller byl zatím jediným koněm, který dokázal zároveň zvítězit v témže ročníku Velké národní, a to v roce 1934, kdy byla mezi oběma závody pauza pouhých sedmnáct dní.
Mnoho koní používaných pro steeplechase a proutěnky pochází z řad neúspěšných rovinářů, jiní jsou šlechtěni záměrně pro co nejlepší výkony v překážkových závodech. V Británii a v Irsku se překážkových dostihů přes proutěnky nesmějí účastnit koně dříve než na podzim třetího roku svého života a závodů přes těžké překážky ve steeplechase nebo cross-country před dosažením pátého roku. Mnozí však začínají závodit dokonce až v deseti letech.
Překážkové dostihy spojené s honem či jízdou ve volné krajině jsou mnohem obtížnější než závody na rovné dráze. V amatérském sportu jsou závody point-to-point (název má podobné kořeny jako steeplechase a znamená vlastně jízdu od bodu k bodu) přes lehčí překážky jakousi přípravou koní i jezdců na závody těžší. Lovecké společnosti je pořádají na závěr sezóny a mohou jet pouze koně, kteří se účastnili honebních jízd se psí smečkou. V typických případech jsou to závody otevřené pro členy společnosti - "dívky, pány i paní".
© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |