Úterý 28. května 2024
Svátek má Vilém
Svátek má koník Lery
Svátek má pejsek Dixi

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Objemná krmiva pro koněSeno

Kvalitní seno

Seno je v podstatě usušená tráva. Luční seno má bohaté druhové zastoupení. Při obnově nebo zakládání travního porostu používáme speciální travní směsi. Kvalitní seno je křehké (drolí se), sladce voní a má zelenohnědou barvu.

Nekvalitní seno

V nekvalitním senu převládají stébla nad listy. Má spíše žlutavě hnědé zbarvení. Tyto nedostatky vznikají buď při sušení, nebo skladování. Někdy se v takovém nekvalitním senu objevuje i bílá plíseň.

Nebezpečí při zkrmování

Ke krmení koní používáme vždy jakostní seno. Nekvalitní může vykazovat nejen nízkou nutriční hodnotu, ale i vysoký podíl plísňových spor (způsobují respirační onemocnění zvířat). Vždy se také přesvědčíme, zda nezkrmujeme seno s obsahem jedovatých rostlin. Některé z nich, i suché, mohou být pro koně smrtelně nebezpečné.

Vakuově balená tráva

Takto konzervovaná trávě je vlhčí a měkčí než seno. Koně ji s oblibou konzumují. Vykazuje až dvakrát vyšší nutriční hodnotu. Posečená tráva je vakuově balená a následně v ní probíhají fermentační procesy.

Vojtěška

Vynikající zdroj nejen výživných látek, ale i minerálií. Můžeme ji zkrmovat čerstvou nebo usušenou. Listy má větší než většina trav. Je také podstatně výživnější. Vzhledem k vysokému obsahu živin ji zkrmujeme v menším objemu než seno.

Siláž

Konzervovanou, kysele vonící píci nazýváme siláž. Čerstvě posečené porosty navážíme do vhodných prostor a důkladně je udusáme. V takto uložené hmotě probíhají následně fermentační procesy. Bývá také ukládána do balíků pokrytých fólií z umělé hmoty. Důležité je správné skladování. Při nedodržení těchto zásad ztrácí kvalitu a může se stát i příčinou vážných zdravotních komplikací u koní.

Řezanka

Řezanka je sláma nařezaná na kousky. V této podobě může být snáze strávena bakteriemi ve střevních slohách. Můžeme ji míchat s koncentrovanými krmivy. Sama má velmi nízkou výživnou hodnotu a v krmné dávce ji považujeme za objemné krmivo. Ke krmení se používá sláma jařin (ječná nebo ovesná).

Řezanka s melasou

Obě složky představují v kombinaci pro většinu koní velmi chutné krmivo. Melasa navíc spojuje (váže) řezanku a zvyšuje její nutriční hodnotu. Navlhlou směs koně ochotněji požírají. Tuto krmnou směs můžeme koupit již hotovou. Levnější je však koupit slámu a melasu a obě součásti následně smíchat v požadovaném poměru.


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |