Úterý 28. května 2024
Svátek má Vilém
Svátek má koník Lery
Svátek má pejsek Dixi

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Koncentrovaná krmiva pro koně

Otruby

Otruby předkládáme koni spíše jako objemné krmivo než jako nutriční koncentrát. Nejsou vhodné pro zvířata ve vývinu, neboť obsahují více fosforu než vápníku.

Kukuřičné vločky

Představují mimořádně hodnotné krmivo. Chovateli jsou nezřídka dále upravovány, aby došlo ke snížení jejich povzbudivého vlivu na nervový systém. Nutriční hodnota vloček je však nižší.

Lněné semeno

Tepelně neupravované lněné semeno je pro koně jedovaté. Musíme je proto vařit několik hodin, dokud semena nepuknou. Má projímavé účinky, ale napomáhá také k dosažení lesklé srsti.

Oves

Oves je oblíbeným krmivem, neboť nemusíme přesně odměřovat podávané množství (souvisí s nižším obsahem energetických složek).

Granule

V současné době jsou nabízeny v širokém sortimentu pro různé druhy koní od poníků až po dostihové. Vždy nakupujeme granule vhodné právě pro našeho koně.

Hrubá směs

Směs vypadá daleko chutněji než granule. Koně ji rádi požírají. Konzumují ji déle, což je pro jejich zažívací trakt velmi příznivé. Směs se vyrábí v různých modifikacích.

Vojtěškové palety

I v suchém stavu obsahuje vojtěška vysoké množství vitamínů a minerálních látek. Předností je i bohatý obsah vlákniny a vápníku. Chovateli je často označována jako "sluníčko v granulích".

Ječmen

Ačkoliv je někdy chovateli podceňován, má vysoký obsah energetických složek. Při zkrmování ječmene musíme být opatrní, neboť již poměrně malé změny krmné dávky mohou výrazně změnit energetický přínos krmiva.

Řízky z cukrové řepy

Jsou krmivem bohatým na energii a bílkoviny. Před zkrmováním musíme sušené řízky namočit.

Granule z cukrových řízků

Granule podobně jako sušené řízky musíme před krmením namočit. Po navlhčení mění svůj objem. Zkrmujeme-li tyto granule suché, mohou u koní vyvolat koliku. Nikdy je také nezařazujeme do denní dávky místo obilných granulí.

Dřeň z cukrové řepy

Suchou dřeň z cukrové řepy nemočíme před krmením nejméně na dvanáct hodin do studené vody. Množství vody by mělo být takové, aby i po uplynutí této doby zůstala dřeň zalitá.


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |