Sobota 23. listopadu 2024
Svátek má Klement
Svátek má koník Ket
Svátek má pejsek Woody

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


Kolika



Kolika je největším postrachem majitelů koní. Nejde však o diagnózu v pravém slova smyslu, ale jen o příznaky označující jednoduše všechny náhlé příhody břišní. Kolika se dělí na několik typů. Dají se odlišit podle různých příznaků, které do značné míry závisejí na tom, jak jsou pro koně bolestivé. Mírné pocení a celkový neklid mohou přerůst v obrovskou úzkost, kdy se zvíře kope do břicha, neustále si lehá a zase vstává a převaluje se ve velkých bolestech. Vedle níže popsaných typů kolikových onemocnění může mít kolika původ i v neprůchodnosti močových cest způsobených močovými kamínky. Tyto potíže však nebývají nejčastější příčinou kolik a spíše se s tím setkáme u hřebců a hřebečků než u klisen.

Křečová kolika

Křečová (spacistická) kolika je důsledkem zástavy peristalického pohybu střeva za vzniku tzv. katarální křeče střeva. Příčinou mohou být například migrující larvy strongylidů, které poškozují inervaci střev.

Křečová kolika se obvykle léčí analgetiky, spazmolytiky a antihelmintiky.

Zácpová kolika

Zácpová kolika je způsobena ucpáním zažívacích cest nevhodnou potravou, například slaměnou podestýlkou. Bolesti při nich nejsou tak intenzivní jako u křečové koliky, ale trvají déle.

Zácpová kolika se léčí velkými dávkami parafínového oleje a hořké soli, podávané nosojícnovou sondou a ke zmírnění bolesti se používají intravenózní injekce analgetik.

Prevencí proti zácpovým kolikám je dobře vyvážená strava.

Plynová kolika

Plynová kolika je způsobena nadměrnou tvorbou plynů ve střevech, způsobenou obvykle rychle kvasící potravou, jako je čerstvě posekaný jetel nebo ovoce. Fermentační procesy probíhající v trávenině pak dávají vzniknout velkému množství plynů, které roztahují žaludek a střeva a jsou příčinou prudkých bolestí.

Plynová kolika se lečí zavedením nosojícnové sondy do žaludku, kterou pak plyny bezprostředně po zákroku odcházejí. Ke zmírnění bolestí se užívají intravenózní injekce analgetik.

Intestinální strangulace

Intestinální strangulace patří k nejzávažnějším kolikovým onemocněním. Mohou následovat po kterémkoliv typu koliky a dochází při nich k zaškrcení nebo překroucení střeva, které způsobuje koni mučivé bolesti. Bez chirurgického zákroku jsou jejich následky fatální. V některých případech se zvíře podaří zachránit převezením na veterinární kliniku a rychlou operací, ale většina koní, u nichž je intestinální strangulace diagnostikována, je bohužel utracena.

Co dělat

Každá kolika se může vyvinout ve stavy ohrožující život koně, a proto je nutné zavolat co nejdříve veterináře. Než se veterinář dostaví, zkoušejte koně udržet na nohou. Pokud to jeho stav dovolí a příznaky poleví, tak se s ním pomalu procházejte. Až do příchodu veterináře mu nedovolte nic jíst.


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |