Úterý 28. května 2024
Svátek má Vilém
Svátek má koník Lery
Svátek má pejsek Dixi

25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.

Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek


CharismaCharisma ježděn Novozélanďanem Markem Todden vyhrál mnohé soutěže ve všestrannosti. Je považován za jednoho z nejlepších koní, kteří kdy v military soutěžily.

Základní informace

Otec Tira Mink
Matka Planet
Pohlaví Valach
Plemeno Anglický plnokrevník s trochou krve Percherona
Narozen 30. října 1972
Zemřel 7. ledna 2003
Výška 160 cm
Barva Tmavý hnědák
Odznaky Hvězda na čele
Chovatel Daphne a Peter Williams
Jezdec Mark Todd

Životopis

Charisma, také známý jako "Podge" a "Stroppy", byl narozen 30. října 1972. Jeho matka Planet byla anglický plnokrevník po své plnokrevné matce Starbourne s 1/16 krve Percherona po svém otci hřebci Kiritea. Planet byla velmi úspěšná klisna v parkuru na Novém Zélandu. Pod jezdkyní Sheryl Douglasovou se stal první klisnou na Novém Zélandě, která překonala svou vlastní výšku. Nicméně, zranění ukončilo její kariéru a ona šla do chovu a byla připuštěna plnokrevným hřebcem Tira Mink.

Charismův první domov byl na 3000 akrů velké farmě Williamsových v Wairarapa. Již v mladém věku byl Charisma uvolněný a snadný k výcviku. Brzy ho koupil David Murdoch, který umístil ročka do malé pastviny s plotem měřícím 4 stopy, který Charisma skočil. Hříbě bylo ve 4 letech vykastrováno, přestože už připustil čtyři klisny.

Mladý kůň byl pomalu trénován a později v roce 1977 koupen Sharonou Deardenovou. Sharon s ním soutěžila ve stupni B v parkuru, a trénovala jej ke střední úrovni v military. Ačkoli se dlouho připravovaly na olympijské hry Sharon se rozhodl koně prodat. Paní Fran Clarková koupila Charisma a později jej propůjčila Jennifer Stobartové. Stobartová se s ním zúčastnila drezúry Prix St Georges úrovně "jen pro zábavu".

Mark Todd dostal nabídku jet Charisma, když jeho zkušený kůň byl nemocný. V květnu 1983 on vyzkoušel valacha a přiváděl jej zpátky do dobré kondice. Charisma byl v té době trochu tlustý, a musel mít podestlány noviny, aby se nepokoušel jíst jinou podestýlku.

Charisma vyhrál své dva první jednodenní závody s Markem Toddem, a pak vyhrál ten národní jednodenní šampionát a národní třídenní šampionát v Taupo (oba závody on vedl již drezúře a nezískal již v cross-country a parkuru další trestné body). Pár byl pak vybrán na olympijské hry do Los Angeles.

Charisma byl přepraven do Anglie v únoru 1984. Během převozu onemocněl a nemoc ho již nikdy opravdu neopustila po zbytek jeho kariéry. Valach byl vzat na Badminton Horse Trials příští rok, kde on skončil na 2.místě. Další uspokojující výsledek přišel nemnoho měsíců pozdněji v Los Angeles na olympijských hrách. Mark a Charisma skončil dobře po drezúře, a pak zajely čistě cross-country a parkur. Shození v parkuru Karenen Stivesem, který vedl jen o pár bodů, zajistil Markovi s Charismem individuální zlato.

Po olympijských hrách se Charismova majitelka Fran Clarková rozhodl prodat svého koně. Znějakého důvodu nechtěla, aby Marka Todda pokračovat s Charismem v závodění. V roce 1985 ho nabídla britskému jezdci Lizzie Purbrickovi. Todd chtěl koně dál jezdit a domluvil se s Purbrickem, že ho koupí za Fran Clarkovými zády. Markův sponzor Woolrest přenesl 50,000 liber na účet Lizzie, který koupil Charisma a Mark Todd teď byl oficiálním jezdcem Charisma pod Woolrestovým sponzorstvím. Zbytečné říkat že Fran Clarková nebyla potěšená.

Mark Todd dále soutěžil s Charismem v Anglii, kde on umístil na druhém místě v Badminton Horse Trials roku 1985 a vyhrály každý jednodenní závod ve kterém soutěžili, kromě Dauntsey po pádu v cross-country. V roce 1986 startovali na mistrovství světa v Austrálii. Bohužel měli pád u vody a dvě překážky shodili v parkuru a skončili na 10. místě. O pár týdnů pozdněji v Luhmuhlen vyhráli individuálně i jako součást týmu.

Charisma nikdy nedostal šanci vyhrát badminton, protože zatímco se zrušil v roce 1987. Vyhrál tři hvězdy v Saumur a téměř vyhrál Burghley stejný rok ale dvě shozené překážky v parkuru ho posunuly na druhé místo. Později vyhráli British Open Championships před přepravou do Soulu.

Na olympijských hrách Charisma zajel skvělou drezúru a přeskočil čistě cross-country i parkur a opět získal individuální zlato a porazil druhého koně (Sir Wattie) s neuvěřitelným náskokem 10.20 bodů. Tým Nového Zélandu získal bronz.

Charisma odešel do důchodu na Nový Zéland po svém druhém olympijském vítězství. V roce 1995 byl dopraven do Británie.

7. ledna 2003 Charisma zemřel na Mark Toddově farmě Rivermonte farm v Cambridge ve věku 30 let.

Úspěchy


© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |