Sobota 23. listopadu 2024
Svátek má Klement
Svátek má koník Ket
Svátek má pejsek Woody
25.1.2009 - Stránky nebyly nějáký čas aktualizovány, ale začnu na nich opět pracovat, pokusím se napsat nové články a snad i vymyslet nový design:) Dnes jsem vymazala obsah návštěvní knihy, protože se tam přemnožily spamy.
Kikulle - Autocross Terinka Lucyinka - Music forever Renisek
Až do začátku 19. století se v Čechách uplatňovala v chovu teplokrevných koní španělská a neapolská plemena; teprve později se objevili angličtí plnokrevníci. Teplokrevníci se stali přikřížením anglické krve př11iš lehkými a nevhodnými pro běžné práce, a proto museli ustoupit chladnokrevníkům, kteří přejali hlavní úkoly v zemědělství a v dopravě. Změnu pak způsobila armáda, která začala pro potřeby kavalerie dovážet anglonormany, hannoverské, oldenburské, východofríské hřebce i koně jiných teplo krevných plemen. Po roce 1918 se dováželi především oldenburští hřebci, ale nesplnili očekávání, a proto se chov začal doplňovat anglickými plnokrevníky i polokrevníky.
Výběrem z tohoto složitého souboru vznikl český teplokrevník, přičemž se ustálila řada linií. Je to statný kůň, v kohoutku měří 170-175 cm, obvod hrudi měří asi 200 cm, obvod holeně 22-23 cm. Hmotnost těla přesahuje 600 kg. Dost těžká hlava je úhledná, krk mohutný a svalnatý, vysoko nesený, kohoutek málo výrazný, hřbet široký a dosti dlouhý stejně jako záď. Mohutné nohy mají výrazné klouby, krátkou spěnku a kopyta někdy příliš plochá s nepříliš tvrdou rohovinou. Přední nohy někdy bývají svázané. Hříva a ohon jsou dosti husté, zaplétají se. Běžně se vyskytují hnědáci a ryzáci, ostatní barvy jsou vzácné. Při úpravě srsti se často na zádi vytvářejí kartáčované šachovnice. Český teplokrevník se dnes chová málo, nahrazují ho dovážená plemena. Je to však kvalitní pracovní kůň, vhodný jak k jízdě, zejména rekreační a terénní, tak k lehčí práci v zemědělství a lesnictví. Je učenlivý, ovladatelný, ochotný a vytrvalý.
© 2006-2009 Jitka Dobešová | Všechna práva vyhrazena | TechComputers |
Mapa webu | RSS | XHTML 1.0 Transitional | CSS 2.1 | Nahoru |